Rotaract

hakkında

ülke
+
Rotaract Kulübü
+
Rotaract

Nedir?


Rotaract, üyelerinin şahsi gelişmelerinde kendilerine yardım edecek bilgi ve becerilerini arttırmak, toplumlarının fiziksel ve sosyal gereksinimlerine hitap etmek ve dostluk ve hizmet çerçevesinde dünyadaki bütün insanlar arasında daha iyi ilişkiler kurmak için 18-30 yaş aralığındaki gençlere fırsat veren ve Rotary kulüpleri tarafından desteklenen kulüplerdir. Rotaract kulüplerinde toplumsal, uluslararası ve mesleki gelişime yönelik hizmetlerin geliştirilmesi bireysel ve takım çalışmaları yoluyla teşvik edilirken gençlerin kişisel ve liderlik konularında gelişimleri sağlanır. Rotaract üyeleri başka insanların hayat şartlarını iyileştirmenin yanı sıra, benzer hedef ve idealleri paylaşan kişilerle uzun yıllar sürecek sağlam dostluk bağları kurarak kendi hayatlarına da değerli bir katkı yaparlar.
Rotaract’lar, Rotary Vakfı’nın birçok olanağından yararlanabilirler. Uluslararası Rotary, Rotaract kulüplerinin gelişimi için yönetimsel destek sağlar. Rotaract olabilmek için;
- Hukuken resmi bir dernek üyesi olmaya engeli olmamak; 18-30 yaşları arasında olmak;
- Toplumuna ve diğer dünya toplumlarına insani hizmetler sunmaya ve uluslararası iyi niyet ve anlayışı geliştirmeye istekli olmak;
- Takım çalışmasına yatkın ve kendini geliştirmeye açık olmak ve ahlaki standartları liderlik niteliği ve mesleki sorumluluk olarak benimsemiş olmaktır.

Rotaract hakkında daha çok bilgi edinmek için Rotaract Terimler Sözlüğümüzü inceleyebilirsiniz.

DEĞİŞİM PROGRAMLARI

Rotary, dünyadaki Rotaract kulüpleri arasında belirli şartlarda karşılanan karşılıklı masraflar ile hayat boyu süren dostluklar kurdurtan ve uluslararası anlayışı geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu program lise ya da üniversite öğrencilerinin ülkelerarası değişim yoluyla dünyayı tanımalarına yardımcı olması ve kültürlerarası anlayış ve hoşgörünün gelişmesi amacıyla yürütülen bir gençlik programıdır. 3 çeşit değişim programı mevcuttur:

  • Aileden Aileye Değişim (Family to Family Exchange veya Step Exchange) 15-19 Yaş
  • Kamplar (Youth Camps and Tours) 15-24 Yaş
  • Yeni Nesiller Değişim (New Generation Exchange) 18-29 Yaş

burs

Rotary Vakfı ve kulüpleri, geleceğin liderleri ve gençlerine, lisans ve yüksek lisans eğitimi için karşılıksız burslar vererek yatırım yapar. Rotaract Akademi tarafından yıl içerisinde “Rotary Barış Bursları” hakkında başvuru ve bilgilendirme eğitimleri düzenlemektedir. Daha detaylı bilgiyi kulüp yönetim kurulu üyelerimizden veya 2440. Bölge Rotary ofisinden edinilebilir.

RYLA

Rotary Yarının Liderlerini Arıyor (RYLA) Rotary kulüpleri ve bölgeler tarafından organize edilen, hem eğlenip, hem bağlantılar kurarken liderlik becerilerinizi geliştirebileceğiniz yoğun bir liderlik eğitimi ve deneyimidir.

Dönem Temamız